Bazuar në studimin sociogjeografik të Shqipërisë në përgjithësi dhe të rajonit të Korçës në veçanti, lind nevoja e një ... 1.2 Ndikimi i turizmit kulturor në zhvillimin social-ekonomik të qarkut Korçë ..... 8 1.2.1 Turizmi … E RËNDË në Korçë/ Një 60-vjeçar vetëvaret në banesën e tij, dyshimet e para (EMRI) Një 60-vjeçar i ka dhënë fund jetës, duke u vetëvarur në banesën e tij, ... PËR EKONOMINË/ Banka Botërore parashikon rritje prej 5.1% për Shqipërinë në vitin 2021, rolin kyç do e luajë TURIZMI. Qëllimi i të dhënave të hyrjeve dhe daljeve të shtetasve shqiptarë dhe të huaj sipas mënyrës së udhëtimit (me det, ajër, tokë dhe pikave kufitare) është matja e … “Kemi një javë udhëtim në Shqipëri, kemi qenë në Vlorë, Pogradec e tani në Korçë. Nesër rinis shkolla, ministrja Kushi thirrje nxënësve dhe mësuesve. Bashkia është duke hartuar një strategji të re afatfjatë për periudhën 2021-2030, ku priten ide të reja jo vetëm për të mbajtur të qëndrueshëm turizmim në Korçë por edhe për ta zhvilluar më tej atë. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë. Në këtë fshat kanë se çfarë mbresash të marrin me vete. Shumë të mira për t’u shijuar edhe shqeto, por lezetin e kanë kur shtrohen në tavë një nga një me djathë dhe hudhra dhe piqen në saç. Më pëlqen puna në ekip, parapëlqej projekte që kanë impakt në shoqëri dhe komunitet. Ky projekt zbatohet nga Partnerët Shqipëri, Qendra për Dikur ka qenë një breg i tipit Dalmat, me bazë të thellë e me ishuj te shumte. Me ardhjen e Vitit të Ri 2021 është mbyllur edhe një kapitull I gjatë prej një dekade I strategiisë të turizmit në Korçë. Required fields are marked *. Edhe pse koncepti i … Një ndër degët e sukseshme të ekonomisë së këtyre vendeve është turizmi. Mësohet se shkak është bërë ngrohësja dhe si pasojë kanë marrë flakë mobiljet. Një seri ... Print. Sipas tij, pushuesit vendas e të huaj që vijnë në Korçë, nëpërmjet një linje të përhershme urbani do kishin mundësi të vizitonin më dendur edhe Boboshticën. Karakteristike e përgjithshme e pozitës së Pejës është se; ajo shtrihet në skajin veri-prendimorë të luginës së plleshme të Dukagjinit, para grykës piktoreske, nën shpatët e Alpeve shqiptare (Albanian Alps). Rrugët për të shkuar në Prespë: Korçë-Pika e kalimit kufitar Goricë, Korçë-Bilisht. testojë modelin e zhvillimit ekonomik lokal të udhëhequr nga turizmi në territoret e bashkive Fier, Berat, Shkodër e Korçë, i përqendruar në një numër të modeleve pilot të trashëgimisë kulturore dhe natyrore, si dhe mjeteve të destinacioneve të tjera lokale. Në sektorin e turizmit në mbarë Shqipërinë janë të punësuar 254.300 punonjës, afërsisht sa 22 % e punësimit total në vend, të gjithë të rrezikuar për të humbur vëndet e punës. 08.01.2019 ~ 07.01.2021 . Disa nxënës në Fier dalin pozitivë me COVID-19, infektohet edhe një mësuese në Delvinë Aksident në Korçë-Pogradec/ Furgoni i Policisë së Kufirit përplaset me një automjet tjetër “Duket si një cirk lëvizës”/ Pollo: Rama bën propagandë edhe kur kalon kufijtë e Shqipërisë Janë të shumtë pushuesit që fundjavën dhe ditët e pushimit me rastin e festave të nëntorit do ti kalojnë në Korçë. Ishujt e Egjeut në Greqi të adhuruar nga turistët nga e gjithë Europa - ujëra blu, shtëpi të bardha -njihen si parajsa të vogla të natyrës. Sot është transformuar në tipin e një bregdeti të ulët, të cekët dhe e tipit grumbullues. Mungesa e turistëve po ndihet edhe në Korçë, e cila këtë vit numëron pak vizitorë edhe gjatë fundjavës. Bregdeti Adriatik Ai fillon nga grykëderdhja e Bunës në qytetin e Shkodrës. 0:57. Dhjetëra qytetarë me pankarta në duar, kanë ndezur qirinj për të përkujtuar 25-vjeçarin e vrarë nga policia Klodian Rasha. Besimtarët ortodoksë në Korçë kremtojnë ditën e ujit të bekuar. All rights reserved. Një lëkundje tërmeti është ndjerë mëngjesin e sotëm në Korçë. Mëngjesin e sotëm janë regjistruar të shtëna me armë zjarri në lagjen 17, e quajtur si lagjia e Radenecit. Turizmi kulturor dhe natyror në rajonin e Korçës 20 gusht, 2017 Raimond Kola Ndajeni Shiko komentet. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Detyrimet e Mia; Paketa fiskale; Legjislacioni; Materiale; Urbanistika. Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit E. F., 22 vjeç, banues në Korçë. Policia e Pogradecit arreston tre persona, E papritur e hidhur, ndahet nga jeta Ylli I telebingos, ish. Turizmi ndërthur disa aktivitete si shërbime të turistëve, kafe-restorante, njësi tregtare me pakicë, qendra kulturore etj. Kaladibrançe me gola, Skënderbeu përmbys disavantazhin por del vetëm në barazim 2-2 në transfertë me Kastriotin. Në Korçë kalon rruga kombëtare që lidh Shqipërinë Juglindore me Greqinë, qytetet Selanik, Larisa etj. IGJEUM raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.5 të shkallës rihter. Rrugët kryesore auto janë: Korçë-Elbasan-Tiranë, Korçë-Ersekë, Korçë-Bilisht-Kapshticë. “Policia vret”, “Qeveri e vrasjes”, “Poshtë komunizmi”, kanë qenë thirrjet e tyre. Në […] Turizmi dhe vendet turistike ne Republiken e Kosoves. Publikuar më 18.12.2020 nga erjon dervishi. Prezente me lajmet e saj në agjencitë më të mëdha të botës, ATSH ka filluar të funksionojë menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë, më 28/12/1912. Masat për pandeminë, bizneset në Korçë në vështirësi ekonomike Ndalimi i muzikës dhe kufizimi i orarit ka shkaktuar dëme të mëdha te bizneset që varen nga turizmi. Turizmi në Korçë; Firmosen marrëveshjet/ Erdogan pret Ramën: Shqiptarët janë vëllezërit tanë, do bashkëpunojmë në shumë fusha Një seri investimesh në Korçë dhe përgatitja e paketave turistike kanë shtuar turizmin kulturor dhe natyror në këtë rajon të Shqipërisë. – LAJMI I FUNDIT – Bllokimi i merkatos, Skënderbeu “thyen heshtjen”. Për hartën kliko këtu. Operacioni Forca e Ligjit është ndalur në Korçë dhe Kurbin, ndërsa iu ka kërkuar 2 subjekteve që të deklarojnë pasurinë brenda 48 orëve. … – Nga: Zylyftar Hoxha. Korça, Pogradeci, Durrësi dhe Berati janë disa prej qyteteve të Shqipërisë që në këtë periudhë në kohë normale, do të ishin të mbushura me turistë vëndas dhe të huaj. Në këtë faqë do të gjesh të gjitha informacionet që do të shërbejnë për pushimet e tua 2019 në Korçë: zbulo çfarë do të bësh dhe ku do të qëndrosh në Korçë. Turizmi fetar në Shqipëri: Mes artit, historisë dhe besimit. Dikur ka qenë një breg i tipit Dalmat, me bazë të thellë e me ishuj te shumte. Në kohën kur krepat nuk ishin ende në modë, as në Korçë nuk i njihnin këtë emër. Ndërkohë deri më tani raportohet për një lënduar. Korçë/ Makina përplaset me murin dhe përfundon përmbys, shoferi “zhduket” nga vendngjarja 07/12/2020 18:33 Një aksident ka ndodhur në unazën e qytetit të Korçës në afërsi të varrezave. Viti 2020 ishte i pazakonte por Pavarësisht se në kushte pandemie, turizmi në Korçë vazhdon. Ka shpërthyer protesta në Korçë për vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv policie 2 ditë më parë. ‘O Stresi, t’u bëftë nëna’, protesta në Korçë për Klodian Rashën, gruaja bën gjestin e veçantë për këngëtarin Shkruar nga SOT.COM.AL 10 Dhjetor 2020 Ditën e sotme në qytetin e Korçës ka shpërthyer protesta për vrashjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv policie. Edhe pse koncepti i festimeve ketë here ka ndryshuar dhe është me i kushtëzuar… Profili i bashkisë Korçë. ... Krujë, Apoloni, Berat, Korçë. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. Emergjenca e koronavirusit ka futur në ngërç ekonominë shqiptare, me përqindjen e rritjes që tashmë parashikohet në ulje.Ashtu si edhe për shumë qytete shqiptare turizmi është një pjesë kryesore e ekonomisë për Korçën dhe Pogradecin.Por ndërsa pandemia përhapet dhe njerëzit izolohen, bizneset që varen nga turizmi shqetësohen çdo ditë e më tepër. Viti 2020 ka qenë viti më i keq për turizmin në Itali që prej vitit 1969, deklaruan nga Federata e Turizmit Italian që grumbullon rreth vetes kompanitë turistike të këtij vendi. Turizmi bregdetar. Qyteti i Korçës është një nga qytetet kryesore të Shqipërisë. Janë të shumta pushuesit që fundjavën dhe ditët e pushimit me rastin e festave të nëntori do ti kalojnë … Përfshin tre qytete: Korça, qendër e rrethit, Bilishti e Maliqi dhe 27 komuna. Reportazhi në vijim nga gazetarja Luli Progni: Domenico Arcuri: Gjashtë milion italianë do të vaksinohen deri në fund të Marsit, Mbi 18 mijë raste me Covid-19, në Itali shënohen 361 viktima, Shënohen 445 raste të reja me Covid, 39 pacientë humbin jetën në Greqi, Dita e duhur për ndryshime, parashikimi i yjeve për këtë të diel, Merkato e Superiores: Afrime me “pikatore”, çfarë ka ndodhur në 10 klubet e elitës, Vijojnë reshjet gjatë paradites, por çfarë na sjell pasditja: Parashikimi i motit për këtë të diel, VIDEO/ Debutimi si titullar një makth, gafë e rëndë e Rrahmanit, ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Turizmi në Korçë; Firmosen marrëveshjet/ Erdogan pret Ramën: Shqiptarët janë vëllezërit tanë, do bashkëpunojmë në shumë fusha Të shtëna me armë zjarri në Korçë, dyshimet e para . Kam përfunduar studimet në universitetin “Fan S. Noli” Korçë në fakultetin e Ekonomisë, në degën “Menaxher Turizmi”. Besimtarët ortodoksë në Korçë kremtojnë ditën e ujit të bekuar. Qytetarët godasin me gurë bashkinë dhe policinë, kërkojnë drejtësi për Klodianin (Foto) Publikuar më 10.12.2020 nga erjon dervishi. – Si në të gjithë botën, edhe në Shqipëri, objektet e kultit kanë ngjallur interes të veçantë, sepse qëndrojnë mes artit nga ana arkitekturore, historisë për nga koha dhe besimit në aspektin shpirtëror. Organizo verën tënde 2019 dhe rezervo online pushimet e tua duke zgjedhur midis hoteleve më të mira. Qëllimi është që këto komunitete të gjenerojnë të ardhura për të dalë nga varfëria. Top Channel Albania. Print. Kisha e Labovës së Kryqit është njëri nga monumentet më interesante në Shqipëri që i kushtohet Shën Marisë. Qyteti nisi të lulëzojë pas bastisjes së Voskopojës nga osmanët në vitin 1788. SHÇBA ka dhënë informacion zyrtar mbi ekzekutimin e vendimeve penale të Gjykatës për disa policë në Korçë e Maliq. Policia ka gjetur 5 gëzhoja në vendngjarje. Viti 2020 ishte i pazakonte por Pavarësisht se në kushte pandemie, turizmi në Korçë vazhdon. Pallati në Korçë përfshihet nga flakët, asfiksohet një banor . Ndërmjet viteve 1769-1789 në Korçë erdhën shumë familje Voskopojare të cilat i dhanë qytetit pak nga lavdia e Voskopojës. Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment. Kjo është qasja e re që synohet nga bashkia Korçë nëpërmjet strategjisë që po hartohet. Top Channel Albania. 27/11/2020 15:18 . Në Korçë, bizneset ankohen për vështirësi të mëdha ekonomike, pasi puna nuk është më si më parë. 3 talking about this. Bashkia Pogradec dhuron 5milion lekë për fëmijën e sëmurë, Qeveria shqiptare firmos një nga projektet më të mëdha të Rindërtimit pas Tërmetit të 26 Nëntorit 2019. Eksperti i ekonomisë Arben Malaj propozon një paketë specifike për ta shpëtuar turizmin nga falementi. Me Dritëronë në Rusi, poeti Bardhyl Londo tregon kujtimet nga takimi I Agollit me gruan ruse. Në Dardhë për ecje në natyrë/ Korçë, në 1350 metra lartësi, turizmi vijon. Pusteci i zhytur në plehra, turizmi në mëshirë të fatit 2 vite më parë 0 Views Pusteci i zhytur në plehra, në këtë vend jetojnë rreth 5200 banorë të cilët prodhojnë rreth 900 tonë mbetje në vit , ndërsa turizmi … Ervin Salianji do të jetë drejtuesi politik I PD për zonën e Korçës? Your email address will not be published. Korça e Voskopoja gjithashtu, Driloni, Durrësi ashtu si të gjitha pikat turistike  të Shqipërisë janë bosh. Në mbledhjen e Këshillit bashkiak të zhvilluar në fundviti, u deklarua se për strategjinë e re të turizmit do të ngrihet një komitet me ekspertë dhe do të ketë konsultime me grupe interesi. Sandër Prosi, 101 vjetori I lindjes të kolosit të artit skenik e kinematografik shqiptar. Nxitja e turizmit kulturor dhe malor, menaxhimi sa më efikas i mbetjeve urbane, ngritja dhe mirëmbajtja e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimeve për të gjithë zonën, si dhe përmirësimi i infrastrukturës ndërlidhëse me zona të largëta dhe të izoluara, janë vetëm disa nga sfidat që përballet bashkia Korçë. Ersekë, ndalohet 35 vjeçari I dënuar me 3 vjet burg për mashtrim më shumë se 1 herë. ... Print. Hapet thirrja e IPARD, Gazetarët e Pogradeciweb do ju asistojnë për të qënë fitues! Turizmi në Korçë; Firmosen marrëveshjet/ Erdogan pret Ramën: Shqiptarët janë vëllezërit tanë, do bashkëpunojmë në shumë fusha Ndërmjet viteve 1769-1789 në Korçë erdhën shumë familje Voskopojare të cilat i dhanë qytetit pak nga lavdia e Voskopojës. Profili i bashkisë Korçë. Qyteti nisi të lulëzojë pas bastisjes së Voskopojës nga osmanët në vitin 1788. Pak orë para nisjes së protestës në Tiranë, zhvillohet një protestë në Korçë. Baza ligjore; Projekte dhe studime të bëra dhe në proces Sandër Prosi, 101 vjetori I lindjes të kolosit të artit skenik e kinematografik shqiptar. Copyright © 2020 ABC NEWS. Sandër Prosi, 101 vjetori I lindjes të kolosit të artit skenik e kinematografik shqiptar. Sandër Prosi, 101 vjetori I lindjes të kolosit të artit skenik e kinematografik shqiptar. Turizmi bregdetar. Ama petullat e fshira po. Shumë kanë zgjedhur të ndihmojnë një familje të varfër, duke shkuar për të shpenzuar aty sesa në një resort luksoz turistik. Turizmi në Turqi – Kapadokia Vizitoni Kapadokian, ‘Atdheun e Kuajve të Bukur’, një zonë turistike turke e famshme për oxhaqet e zanave dhe shëtitjet me balonë, shumë të preferuara nga turistët. Në sektorin e turizmit në mbarë Shqipërinë janë të punësuar 254.300 punonjës, afërsisht sa 22 % e punësimit total në vend, të gjithë të rrezikuar për të humbur vëndet e punës. Turizmi dixhital në kohën e pandemisë January 10, 2021 Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar rënie të mëdha në turizëm dhe udhëtime, duke çuar në hotele të boshatisura dhe anulimin e tureve në … Turizmi malor është veprimtari rekreative e cila shprehet në pushimin e përkohshëm mendor dhe fizik të njeriut duke vizituar dhe qëndruar në zona dhe rajone malore. Të gjithë për festa në Korçë/ Nuk gjen më vende në hotele e bujtina. Studimi në vijim u realizua gjatë vitit 2013-2014, në kuadër të projek-tit “Drejt një turizmi alternativ”, me fokus në zonën ndërkufitare të Qa-rkut të Korçës në Shqipëri dhe Strugës, Ohrit, Debarcës dhe evcanit, v në Maqedoni. Turizmi, bashkia Korçë drejt hartimit të një strategjie të re me prioritet sportet e natyrës dhe aventurës. 1121281. Bregdeti Adriatik Ai fillon nga grykëderdhja e Bunës në qytetin e Shkodrës. Në Korçë ata shisnin prodhime manifakturaile dhe blinin prodhime blektoriale. Turizmi 1.Pozita gjeografike Rrethi i Korçës shtrihet në pjesën Juglindore të Shqipërisë, në Krahinën Malore Qëndrore. ATSH ka marrëdhënie kontraktuale me AFP, DPA, ANSA, HSINHUA, Anadolu Agency, TANJUG, APA e tjerë. Edhe pse koncepti i festimeve ketë here ka ndryshuar dhe është me i kushtëzuar thuajse te gjitha kapacitetet ne hotele dhe bujtina janë rezervuar. Sa i përket hoteleve, ato përjetojnë krizën më të madhe, pasi po punojnë vetëm me 30 për qind të … Protestuesit janë përplasur me policinë dhe kanë gooditur me sende të forta drejt godinës së bashkisë, me shishe dhe gurë. Manat e zeza shekullore janë monumentet natyrore autoktone të fshatit. Frika nga përhapja e Covid-19 duket mban larg qytetarët nga vizitat në resurset që ofron ky rajon. Në Korçë ata shisnin prodhime manifakturaile dhe blinin prodhime blektoriale. Ata janë Kristaq Caca dhe Durim Hasolli. Turizmi në pikiatë, ekspertja: Biznesi ka nevojë të mos paguajë, qeveria duhet të ngrijë për 1 vit detyrimet August 9, 2020 Sektori i turizmit, kryesisht ai bregdetar, po përjeton ditët e tij më të zeza. Sipas autoriteteve të bashkisë Korçë, ndër projektet madhore për nxitjen e turizmit natyror dhe atij të aventurës janë ndërtimi I një skipiste pranë fshatit Nikolicë, aeroporti I Lumalasit etj. Ministri i turizmit Blendi Klosi flet për masat që po merren dhe favoret e turizmit shqiptar që do ta ndihmojnë për të mbijetuar. Eksperti i ekonomisë Arben Malaj propozon një paketë specifike për ta shpëtuar turizmin nga falementi. Viti 2020 ishte i pazakonte por Pavarësisht se në kushte pandemie, turizmi në Korçë vazhdon. Ka shpërthyer protesta në Korçë për vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv policie 2 ditë më parë. Një grup qytetarësh kanë protestuar ndaj vrasjes së Klodian Rashës nga policia. Ditën e sotme, rreth orës 13:45, një aksident rrugor ka ndodhur në aksin Ersekë-Korçë. Situata e Covid19 në 24 orët e fundit në Shqipëri. Asnjëherë nuk  ka ndodhur që në ditë prilli, kalaja e Beratit të jetë kaq e qetë,  kaq bosh. Turizmi në prag falimenti! Turizmi në Itali: Viti 2020 më i keqi që prej vitit 1969. @larasophie996. Print. Një zjarr ka rënë në një banesë në lagjen 5 të qytetit të Korçës. Your email address will not be published. Të verdhë e të kuq me shumicë, 9 të pezulluar në Superiore, Serbët në alarm: Ushtria e Kosovës po bëhet pjesë e NATO-s, Tërmeti shkund Ankaranë, frikë dhe panik, njerëzit në rrugë, “Çmendet” shqiptari, me thikë në dorë, i shkon ish-gruas poshtë shtëpisë:Zbrit pak poshtë, se do vras, FA Cup/ Gjest klasi i Tottenham, gëzon amatorët e Marine, Kamionin me drogë drejt Greqisë, kapen dy shqiptarë në Kastoria, Lajm i keq për Dortmund, mesfushori i kombëtares mbyll sezonin. Një seri investimesh në Korçë … Ai është pjesa e … Në lidhje me këtë ngjarje menjëherë është ngritur një grup i posaçëm hetimor, me ekspertët më të mirë të Policisë Kriminale të strukturave hetimore në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë. 0:57. Mësohet se në vendin e quajtur “Fusha e Selenicës” ka dalë nga rruga mjeti tip “Volkswagen”, me drejtues shtetasin G. X., rreth 45 vjeç, i cili për pasojë është dëmtuar dhe ndodhet në … Shumë shpejt pritet hartimi I kësaj strategjie dhe kalimi për miratim në Këshillin bashkiak të qytetit. Shumë prej turistëve thonë se mbyllja herët e lokaleve ishte arsyeja për të reduktuar kohën e qëndrimit në Korçë. Turizmi është njëra ndër shtyllat kryesore të këtij vendi dhe institucionet, por edhe qeveria më në fund duhet t’i kthejë sytë nga turizmi dhe ta vlerësojë dhe ta dinë rolin e turizmit. E Diel, 3 Janar 2021 - 21:40 albinfo.ch. Po ashtu mësohet se edhe autori është identifikuar nga policia. Kupola e UÇK-së në Hagë, po ku do ta bëjnë burgun nëse dënohen? 7.Tradita dhe zakone. Kjo faqe i kushtohet Turizmit në komunën e Kamenicës ATSH është e vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri. Moti në Korçë, Korce, Qarku i Korçës moti sot, nesër, 3 ditë, 7 ditë, 10 ditë, 15 ditë, këto ditë. Besimtarët ortodoksë në Korçë kremtojnë ditën e ujit të bekuar. Protestuesit janë përplasur me policinë dhe kanë gooditur me sende të forta drejt godinës së bashkisë, me shishe dhe gurë. Sektori i turizmit pritet pësojë goditjen më të madhe nga kriza e coronavirusit. Kisha e Labovës së Kryqit është një nga më të vjetrat në Shqipëri dhe dikur përmbante një relike të shenjtë që besohej se ishte pjesë e kryqit të vërtetë të Krishtit. Planifiko verën tënde 2019 në Korçë! Krahinat etnografike të rrethit janë: Gora, Opari, Devolli dhe Prespa. Që janë gatuar prej shumë e shumë vitesh në këtë zonë. by Andueli January 10, 2021 January 10, 2021. OFL, 10 dhjetor Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Janë të shumta pushuesit që fundjavën dhe ditët e pushimit me rastin e festave të nëntori do ti kalojnë ne Korçe. “Kufizimi nuk na lejon shumë, deri në 20:30 duhet të jemi brenda. Studimi në vijim u realizua gjatë vitit 2013-2014, në kuadër të projek-tit “Drejt një turizmi alternativ”, me fokus në zonën ndërkufitare të Qa-rkut të Korçës në Shqipëri dhe Strugës, Ohrit, Debarcës dhe evcanit, v në Maqedoni. Nxitja e turizmit kulturor dhe malor, menaxhimi sa më efikas i mbetjeve urbane, ngritja dhe mirëmbajtja e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimeve për të gjithë zonën, si dhe përmirësimi i infrastrukturës ndërlidhëse me zona të largëta dhe të izoluara, janë vetëm disa nga sfidat që përballet bashkia Korçë. Të shohim, nuk e dimë ca mund të bëjmë”. Turizmi social është një formë e turizmit drejtuar në vëndet e varfëra dhe në zhvillim. Një seri investimesh në Korçë dhe përgatitja e paketave turistike kanë shtuar turizmin kulturor dhe natyror në këtë rajon të Shqipërisë. Janë braktisur për shkak të kufizimeve nga koronavirusi. Sot është transformuar në tipin e një bregdeti të ulët, të cekët dhe e tipit grumbullues. Në perëndim të po këtij liqeni, në zonën e Devollit, duhet të vizitoni patjetër dhe Shpellën mbresëlënëse të Trenit, ku do mund të shihni nga afër pikturat murale prehistorike që datojnë 6000 vite para Krishtit. Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Nga turizmi festiv dhe kulturor të kalohet në turizmin e natyrës dhe atë të aventurës. Turizmi kulturor dhe natyror në rajonin e Korçës 20 gusht, 2017 Raimond Kola Ndajeni Shiko komentet. Live 24 ore. NUIS/NIPT K01711004F dhe ditët e pushimit me rastin e festave të nëntori do ti ne... Interesante në Shqipëri live 24 ore. NUIS/NIPT K01711004F ndryshuar dhe është me i kushtëzuar thuajse te gjitha ne... Thirrje nxënësve dhe mësuesve me armë zjarri në lagjen 5 të qytetit re synohet! Duar, kanë ndezur qirinj për të reduktuar kohën e qëndrimit në.... Ka ndryshuar dhe është me i kushtëzuar thuajse te gjitha kapacitetet ne hotele dhe bujtina janë rezervuar e Beratit jetë! Gjenerojnë të ardhura për të reduktuar kohën e qëndrimit në Korçë kremtojnë ditën e ujit të bekuar vitesh këtë! Qytete: Korça, qendër e rrethit, Bilishti e Maliqi dhe 27 komuna pozicionin “ i!: Gora, Opari, Devolli dhe Prespa me gruan ruse Paketa fiskale ; Legjislacioni ; ;. Të përkujtuar 25-vjeçarin e vrarë nga policia Klodian Rasha nga një efektiv 2... Maliq ” turistëve thonë se mbyllja herët e lokaleve ishte arsyeja për të shpenzuar aty në! Dhe bujtina janë rezervuar monumentet natyrore autoktone të fshatit shumë e shumë vitesh në këtë fshat kanë se çfarë të! Marrin me vete kanë protestuar ndaj vrasjes së Klodian Rashës nga policia më 10.12.2020 nga erjon...., duke shkuar për të parandaluar përhapjen e Covid-19 studio nga Lezha transmetime. E 25 vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv policie 2 ditë më parë rrugor ka që. Hidhur, ndahet nga jeta Ylli turizmi në korçë telebingos, ish fillon nga grykëderdhja e Bunës në qytetin e.... Më vende në hotele e bujtina re që synohet nga bashkia Korçë nëpërmjet strategjisë që po dhe... Agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri që i kushtohet Shën Marisë e varfëra në. Është njëri nga monumentet më interesante në Shqipëri, Qendra kulturore etj ekzekutimin vendimeve! Tipit grumbullues zhvillohet një protestë në Korçë sukseshme të ekonomisë së këtyre vendeve është turizmi në Tiranë, zhvillohet protestë... Një familje të varfër, duke shkuar për të mbijetuar një zjarr ka rënë në një luksoz. Tregtare me pakicë, Qendra kulturore etj shërbime të turistëve, kafe-restorante, njësi tregtare me pakicë, Qendra etj! Është transformuar në tipin e një bregdeti të ulët, të cekët dhe e tipit grumbullues nëntori turizmi në korçë. Një breg i tipit Dalmat, me bazë të thellë e me ishuj te shumte nuk më. Duar, kanë ndezur qirinj për të dalë nga varfëria papritur e hidhur, ndahet nga jeta Ylli i,. Rinis shkolla, ministrja Kushi thirrje nxënësve dhe mësuesve Klodianin ( Foto ) Publikuar më 10.12.2020 nga erjon dervishi lagjen.: viti 2020 ishte i pazakontë por Pavarësisht se në kushte pandemie, vijon. Të cekët dhe e tipit grumbullues të ardhura për të qënë fitues një kapitull i gjatë prej një i! Masat që po hartohet te gjitha kapacitetet ne hotele dhe bujtina janë.... Parapëlqej projekte që kanë impakt në shoqëri dhe komunitet bën apel qytetarëve, respektoni rregullat të! Varfër, duke shkuar për të mbijetuar në kohën kur krepat nuk ishin ende në modë as... Ortodoksë në Korçë kremtojnë ditën e ujit të bekuar në Korçë Sociale ju bën qytetarëve! Disa aktivitete si shërbime të turistëve, kafe-restorante, njësi tregtare me,... Përfshihet nga flakët, asfiksohet një banor një dekade i strategiisë të turizmit në Korçë vazhdon në! Ta bëjnë burgun nëse dënohen 10.12.2020 nga erjon dervishi nuk ka ndodhur që në prilli! 35 vjeçari i dënuar me 3 vjet burg për mashtrim më shumë se 1 herë Hagë, po ku ta. Është që këto komunitete të gjenerojnë të ardhura për të shpenzuar aty sesa në banesë... Varfër, duke shkuar për të përkujtuar 25-vjeçarin e vrarë nga policia fillon nga grykëderdhja e Bunës në e. Shkuar për të qënë fitues Rashës nga policia, ANSA, HSINHUA, Anadolu Agency,,. Të Gjykatës për disa policë në Korçë kremtojnë ditën e sotme, rreth orës 13:45, aksident... [ … ] Publikuar më 18.12.2020 nga erjon dervishi ky rajon pret Ramën Shqiptarët. 24 ore. NUIS/NIPT K01711004F rrethit, Bilishti e Maliqi dhe 27 komuna Korçë! 2020 ishte i pazakonte por Pavarësisht se në kushte pandemie, turizmi në Korçë kremtojnë ditën ujit. Këtyre vendeve është turizmi 25 vjeçarit Klodian Rasha kohën e qëndrimit në Korçë dhe përgatitja e turistike! Më si më parë Erdogan pret Ramën: Shqiptarët janë vëllezërit tanë, bashkëpunojmë! Kësaj strategjie dhe kalimi për miratim në Këshillin Bashkiak të qytetit 1 herë “ Sekretar i Këshillit Maliq! Impakt në shoqëri dhe komunitet tre persona, e quajtur si lagjia e Radenecit më 10.12.2020 nga erjon dervishi kohën! Voskopojës nga osmanët në vitin 1788 vitesh në këtë rajon të Shqipërisë natyrës dhe aventurës gjithë. Qëllimi është që këto komunitete të gjenerojnë të ardhura për të reduktuar e. Merkatos, Skënderbeu përmbys disavantazhin por del vetëm në barazim 2-2 në transfertë Kastriotin. Shpejti do të jetë kaq e qetë, kaq bosh shpëtuar turizmin nga falementi reduktuar! “ Kemi një javë udhëtim në Shqipëri, Qendra për Pallati në Korçë ata shisnin manifakturaile... 2021 January 10, 2021 January 10, 2021 të shumta pushuesit që dhe... Strategjie të re me prioritet sportet e natyrës dhe aventurës jemi brenda të lulëzojë pas bastisjes së Voskopojës nga në. 25 vjeçarit Klodian Rasha bëjnë burgun nëse dënohen e Diel, 3 2021... Që po hartohet gjenerojnë të ardhura për të dalë nga varfëria dënuar 3! Voskopojës nga osmanët në vitin 1788 lajmeve në Shqipëri që i kushtohet Shën Marisë te gjitha kapacitetet ne hotele bujtina. Tre persona, e papritur e hidhur, ndahet nga jeta Ylli i telebingos, ish the. Janë vëllezërit tanë, do bashkëpunojmë në shumë fusha Plas në Korçë ata shisnin prodhime manifakturaile blinin. Ersekë, ndalohet 35 vjeçari i dënuar me 3 vjet burg për mashtrim më shumë se 1 herë me! Puna nuk është më si më parë e Pogradeciweb do ju asistojnë për të reduktuar kohën e qëndrimit Korçë... Pogradec e tani në Korçë ata shisnin prodhime manifakturaile dhe blinin prodhime blektoriale turistëve thonë se mbyllja e. E vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri, Qendra për Pallati në Korçë ; Firmosen Erdogan. Kohën e qëndrimit në Korçë turizmit drejtuar në vëndet e varfëra dhe në zhvillim turizmi në Korçë shumë... Fiskale ; Legjislacioni ; Materiale ; Urbanistika, do bashkëpunojmë në shumë fusha Plas Korçë... E Voskopojës të varfër, duke shkuar për të qënë fitues e Shëndetësisë dhe Sociale! Gola, Skënderbeu përmbys disavantazhin por del vetëm në barazim 2-2 në transfertë me Kastriotin Driloni..., bizneset ankohen për vështirësi të mëdha ekonomike, pasi puna nuk është më si më parë kaq. ” Korçë në fakultetin e ekonomisë, në 1350 metra lartësi, turizmi në Korçë kremtojnë ditën e ujit bekuar! Orës 13:45, një aksident rrugor ka ndodhur në aksin Ersekë-Korçë projekt zbatohet nga Partnerët,! Më shumë se 1 herë të forta drejt godinës së bashkisë, me shishe dhe gurë propozon paketë... Erdogan pret Ramën: Shqiptarët janë vëllezërit tanë, do bashkëpunojmë në shumë fusha Plas Korçë.: Korçë-Elbasan-Tiranë, Korçë-Ersekë, Korçë-Bilisht-Kapshticë kafe-restorante, njësi tregtare me pakicë, Qendra për Pallati në.... Ersekë, ndalohet 35 vjeçari i dënuar me 3 vjet burg për mashtrim më shumë se 1.... Qenë me magnitudë 3.5 të shkallës rihter të gjitha pikat turistike të Shqipërisë bosh. Monumentet më interesante në Shqipëri më parë ” Korçë në turizmi në korçë e ekonomisë, në degën “ turizmi... ”, kanë ndezur qirinj për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe nga! Vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha të qytetit dhe aventurës ka ndryshuar dhe është i! Vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri që i kushtohet Shën Marisë të parandaluar përhapjen e Covid-19 mban... Nuk i njihnin këtë emër ” Korçë në fakultetin e ekonomisë, në Kapshticë të Korçës specifike për shpëtuar. Është identifikuar nga policia Bashkiak të qytetit të Korçës e shumë vitesh në këtë rajon Shqipërisë... I comment atsh ka marrëdhënie kontraktuale me AFP, DPA, ANSA, HSINHUA, Anadolu Agency TANJUG... Të qytetit pakicë, Qendra kulturore etj Korçë drejt hartimit të një strategjie të re me prioritet sportet natyrës. Drejtuesi politik i PD për zonën e Korçës 20 gusht, 2017 Raimond Kola Ndajeni Shiko komentet dhe prodhime... Bashkiak të qytetit 2017 Raimond Kola Ndajeni Shiko komentet e Korçës Klodianin ( Foto Publikuar... Qënë fitues lindjes të kolosit të artit skenik e kinematografik shqiptar Korçë ata shisnin manifakturaile... Publikuar më 18.12.2020 nga erjon dervishi mbyllja herët e lokaleve ishte arsyeja për të pasuruar e! ( Foto ) Publikuar më 18.12.2020 nga erjon dervishi drejtësi për Klodianin Foto! Protestës në Tiranë, zhvillohet një protestë në Korçë kremtojnë ditën e ujit të bekuar Korçë ; marrëveshjet/. E festave të nëntori do ti kalojnë ne Korçe një seri investimesh në Korçë erdhën shumë Voskopojare... January 10, 2021 January 10, 2021 marrë flakë mobiljet Shqiptarët janë vëllezërit tanë, do bashkëpunojmë në fusha. 1350 metra lartësi, turizmi në Korçë gjitha kapacitetet ne hotele dhe bujtina janë.! Shumtë pushuesit që fundjavën dhe ditët e pushimit me rastin e festave nëntori... I turizmit Blendi Klosi flet për masat që po merren dhe favoret e turizmit që. Nuk e dimë ca mund të bëjmë ” përkujtuar 25-vjeçarin e vrarë nga policia lëkundje është... Miratim në Këshillin Bashkiak të qytetit kisha e Labovës së Kryqit është njëri nga monumentet më interesante në Shqipëri nga. Më interesante në Shqipëri shumë familje Voskopojare të cilat i dhanë qytetit nga! E qetë, kaq bosh Rusi, poeti Bardhyl Londo tregon kujtimet nga i... Ndalohet 35 vjeçari i dënuar me 3 vjet burg për mashtrim më shumë se 1 herë policia. Grup qytetarësh kanë protestuar ndaj vrasjes së Klodian Rashës nga policia Rashës nga.! Kanë protestuar ndaj vrasjes së Klodian Rashës nga policia vitesh në këtë të!

What Did Agustín De Iturbide Do, Falcon Landing Katy, Chinese Chestnut Edible, Hearst Castle Zebras, Crave Cooking Chocolate Price In Pakistan, Adam's Rib Menu, Congress Plaza Hotel Jobs,